ساوالان جام | سندبلاست و تزئینات شیشه و آیینه

چاپ روی شیشه | ساوالان جام

ساوالان جام,پارتیشن شیشه ای,چاپ روی شیشه,حمام شیشه ای,درب اتوماتیک شیشه ای,شیشه بالکن,شیشه دودبند,شیشه سکوریت,شیشه سندبلاست,شیشه لاکوبل,شیشه لمینت,کرتین وال,کرکره برقی,نرده استیل,

در این صفحه از چاپ روی شیشه با موارد زیر آشنا می شوید: چاپ روی شیشه چه مزایا و کاربردهایی را در بردارد کیفیت چاپ بر روی شیشه چه مقدار قابل اعتماد است چاپ دیجیتال UV و خصوصیات آن چاپ سرامیکی دی

چاپ روی شیشه | ساوالان جام

چاپ روی شیشه | ساوالان جام 622

 

شیشه یک ماده سنتی است که برای اهداف تزئینی به یکی از اجناس مدرن تبدیل شده است. چاپ روی شیشه تنها چاپ روی صفحات شیشه ای را در بر نمی گیرد. به عبارتی مثلا تنها برای شیشه های سکوریت کاربرد ندارد بلکه می توان برای تمام ظروف شیشه ای، شیشه های جای عطر، شیشه های مربوط به موارد پزشکی، انواع درب های شیشه ای اتوماتیک ، آکواریوم ها ، شیشه ی بین کابینتی ، شیشه های بالکن و... نیز از آن به راحتی استفاده کرد. 
برای چاپ روی شیشه از جوهرهای خاصی استفاده می شود که خاصیت چسبندگی بیشتری نسبت به جوهرهای معمولی دارند. جوهر معمولی به راحتی روی سطح صیقلی شیشه پخش می شود و نمی توان تصویر با کیفیتی با آن ارائه داد. نکته مهم در این نوع چاپ تمیزی اولیه و خشک بودن سطح شیشه است تا چسبندگی جوهر را افزایش دهد. در نتیجه با استفاده از این اصول می توان یک چاپ با کیفیت و زیبا را طراحی کرد.


چاپ روی شیشه چه مزایا و کاربردهایی را در بردارد

شیشه چاپی کیفیت بسیار خوبی دارد و از آن، هم برای پارتیشن های داخلی و هم برای کاربردهای خارجی همچون نمای شیشه ای می توان استفاده کرد. از آن جا که چاپ روی شیشه دائمی است برای استفاده در خارج ساختمان نیز بسیار مناسب است. چاپ روی شیشه پایدار است و ماندگاری بلند مدتی دارد. این نوع شیشه نصبی آسان و بی سر و صدا دارد و به راحتی تمیز می شود. مهم تر از همه اینکه شیشه چاپ خورده در برابر نور ماورا بنفش، تغییرات جوی و حتی مواد اسیدی مقاوم است. این نوع شیشه ضد خش بوده و نور از آن عبور می کند. ویژگی بارز شیشه چاپی این است که قابلیت بازیافت دارد و سازگار با محیط زیست است. فن آوری های پیشرفته برای چاپ روی شیشه نه تنها نوید پتانسیل رو به رشد طراحی را می دهند، بلکه به منظور ارتقای انعطاف پذیری، دوام و پایداری سطح خارجی و داخلی نیز عمل می کنند. دو رویکرد اصلی چاپ روی شیشه، چاپ روی صفحه وچاپ دیجیتال است. 

کیفیت چاپ بر روی شیشه چه مقدار قابل اعتماد است

با توجه به اینکه ما برای عملیات چاپ بر روی شیشه از رنگ های درجه یک و مرغوب استفاده می کنیم، به شما عزیزان این اطمینان را می دهیم که این رنگ ها در تمام شرایط جوی مقاوم خواهند بود. به عبارتی شیشه چاپی مورد نظر تغییر رنگ نمی دهد و رنگ آن پوسته پوسته نمی شود. همین استفاده از رنگ مرغوب موجب می شود که کیفیت شیشه چاپی به حد زیادی افزایش یابد و تا مدت زیادی حالت اولیه خود را حفظ کند. البته باید توجه داشت که کیفیت چاپ روی شیشه به عوامل دیگری نیز وابستگی زیادی دارد. برای اطمینان از موفقیت در هر کاربرد چاپ شیشه، فاکتورهای زیادی وجود دارد که از این قبیل، نوع شیشه، رنگ ذاتی شیشه، نوع جوهر، رنگ جوهر، فرآیند پخت، دقیق انجام دادن چاپ، تثبیت کردن اصولی رنگ و حتی شرایط محیطی مورد توجه قرار می گیرد. با این حال، یک عامل اساسی که باید تعیین شود، روش چاپ است. هر دو روش با استفاده از تکنیک های مختلف، انواع تجهیزات و جوهرها، با درجات مختلف قابلیت انعطاف پذیری مزایای بسیار خوبی را ارائه می دهند.

 

چاپ صفحه ای روی شیشه

روش چاپ صفحه ای روی شیشه در واقع یک روش سنتی است که برای دهه های متمادی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. چاپ صفحه ای روی شیشه برای هر دو سطح داخلی و خارجی مناسب است و از دوام بالایی برخوردار است. در این روش از استنسیل و صفحه مشبک برای ایجاد طرح استفاده می شود. جوهر با استفاده از چسب بر روی صفحه پخش می شود. در حالی که استنسیل مناطق خاصی از شیشه را مسدود می کند، مناطق دیگر را برای عبور جوهر باز می گذارد. در نتیجه یک تصویر، الگو یا عنصر طراحی با کیفیت به وجود می آید. سپس جوهر پخش شده روی سطح شیشه سوزانده می شود تا به آن بچسبد و سطح مقاوم و با کیفیتی را به وجود آورد. چاپ صفحه ای روی شیشه حداکثر به چهار رنگ محدود می شود. هر رنگ به تنظیم طولانی و زمان آماده سازی و هزینه های ثابت بالایی نیاز دارد. چاپ صفحه ای برای تولید شیشه چاپی با حجم بالا در کاربردهای تجاری، صنعتی و معماری ایده آل است.
 

چاپ دیجیتال UV و خصوصیات آن

فناوری چاپ دیجیتال UV  جوهرهای مخصوصی را برای چاپ زدن به کار می برد و از نور ماورا بنفش برای ثابت کردن (خشک کردن) جوهر روی سطح شیشه استفاده می کند. این فناوری ترکیب رنگی نامحدودی را امکان پذیر می کند. چاپ دیجیتال UV روشی سریع و اقتصادی برای چاپ تصاویر با کیفیت و قابل تنظیم روی شیشه برای کاربردهای معماری و طراحی داخلی است. این روش بسیار سریع تر از روش های قبلی است و دوام و مقاومت قابل قبولی دارد. دقیقا هر طرحی مد نظر داشته باشید با کیفیت بالا و بسیار دقیق بر روی شیشه قابلیت چاپ دارد. تمامی دستگاه هایی که قابلیت چاپ زدن را دارند، جوهرهایشان روی سطحی که سفید باشد رنگ اصلی خود را نمایان می کنند. با این توضیحات زمانی که می خواهیم روی سطوحی که زمینه سفید ندارند چاپ بزنیم مطمعنا خروجی رنگ ترکیب شده با آن چیزی که مورد انتظار بوده است فرق خواهد داشت. برای حل این مشکل از جوهر سفید استفاده می شود که کار آن این است که هنگام چاپ برای طرح ها زمینه سفید به وجود می آورد.

مقایسه چاپ صفحه ای و چاپ دیجیتال روی شیشه

چاپ دیجیتال روی شیشه مانند یک چاپگر جوهر افشان معمولی کار می کند، جایی که شما فقط یک فایل هنری دیجیتال برای چاپ نیاز دارید. این چاپ انعطاف پذیری بیشتری از نظر تغییر طرح در آخرین لحظه ارائه می دهد. برخلاف چاپ روی صفحه، که حتی کوچکترین تنوع در طراحی نیاز به ساخت صفحه جدید دارد، اصلاح یک پرونده هنری برای چاپ دیجیتال بسیار سریع و آسان است. این امر آن را به گزینه ای عالی برای نمونه سازی و دستیابی سریع تر به محصولات تبدیل می کند. اما توجه به این نکته مهم است که جوهرهای مورد استفاده برای چاپ دیجیتال شیشه در مقایسه با جوهرهای استفاده شده در چاپ صفحه نازک ترند. از این رو، در حین کار با سایه های روشن یا پاستلی، ممکن است چندین لایه برای دستیابی به سطح کافی رنگی مورد نظر لازم باشد. این می تواند منجر به افزایش ضخامت و ایجاد چالش هایی در روند اتصال نوری شود. برخلاف چاپ روی صفحه، در صورت چاپ همزمان یک رنگ، چاپ دیجیتال امکان چاپ همزمان همه رنگهای مختلف را نیز فراهم می کند. در حال حاضر چاپ دیجیتال روی شیشه برای جایگزینی انواع بیشتری از رنگ ها در حال پیشرفت مداوم است. چاپ دیجیتال برای مواردی که به جزئیات زیاد مهم تر  است کاربرد بیشتری دارد. 
انعطاف پذیری طرح های قابل چاپ در چاپ دیجیتال روی شیشه بسیار زیاد است و دنیای جدیدی از گزینه ها و مزایای جذاب را برای پردازنده ها، معماران و طراحان شیشه ایجاد می کند. چاپ شیشه قابلیت تکرار هر تصویر دیجیتالی روی شیشه به صورت دائمی است. چاپ روی شیشه می تواند کاربردها و ارزش شیشه را بالا ببرد و امکانات طراحی های زیبا و کاربردی و طیف وسیعی در صنعت، تجارت، خودرو، طراحی داخلی و معماری دارد. برای چاپ دیجیتال روی شیشه دو روش وجود دارد : چاپ قابل بازگردانی با اشعه ماورا UV بنفش (چاپ یو وی) و چاپ دیجیتال سرامیکی.


قابلیت های چاپ دیجیتال UV

این چاپ یکی از با کیفیت ترین چاپ های موجود در بازار است. یکی از مزیت های بی نظیر این نوع چاپ این است که علاوه بر شیشه سکوریت  می توان روی سایر سطوح همچون سرامیک، چوب، پلاستیک، سنگ و ... نیز به راحتی و با کیفیت از آن استفاده کرد. دستگاه های یووی تا ضخامت حدود 13 سانتی متر می توانند چاپ کنند. البته معمولا ضخامت و ارتفاع شیشه ها کمتر از این مقدار است و به راحتی با یووی می توان روی آن چاپ زد. با این فناوری می توان چاپ هایی زد که به شدت در برابر رطوبت مقاوم باشند. در این نوع چاپ هر چه طرح ریزتر باشد دقت بیشتری برای با کیفیت شدن آن لازم است. چاپ یووی به راحتی قابلیت ترکیب رنگ و خلق رنگ های یونیک و بی نظیر را دارد. بدون محدودیت طرح و رنگ می تواند مدل مورد نظر خود را بر روی شیشه طراحی کنید. از طرفی برای اجسامی که اندازه آن ها از 2.5 در 1.5 متر نیز کمتر باشد این روش کارآیی خواهد داشت.  اگر از دستگاه فلت بد برای چاپ یووی استفاده شود تنها می توان روی سطوح تخت چاپ زد و اینکه برای رنگ آمیزی نیز تنها می توان از 5 رنگ استفاده کرد. 

چاپ سرامیکی دیجیتال

چاپ سرامیکی دیجیتال روی شیشه رویکرد متفاوتی نسبت به چاپ UV دیجیتال دارد. با چاپ دیجیتال سرامیکی، جوهرها حاوی فریت سرامیکی (در اصل ذرات نانو شیشه مخلوط با رنگدانه های رنگی) هستند و پس از چاپ در شیشه ذوب می شوند، به طوری که جوهرها به یک قطعه جدایی ناپذیر از شیشه های چاپ شده تبدیل می شوند. اما جوهرهای UV دیجیتال درون شیشه ذوب نمی شوند. بلکه آن ها روی سطح شیشه قرار می گیرند و یک لایه چاپی بسیار نازک روی سطح شیشه ایجاد می کنند.

ساوالان جام